Чому зростають ціни на мікросхеми, і коли закінчиться дефіцит?

10.08.2021

У 2020 році через пандемію COVID світ почав жити онлайн. Компаніям і їхнім співробітниками довелося купувати нові комп'ютери, смартфони, планшети, камери та інші комунікаційні пристрої, щоб хоча б якось працювати та навчатися в умовах ізоляції.

У свою чергу, це викликало надзвичайно високий попит і зростання цін на запчастини для виробництва техніки.

У цій статті пропонуємо з’ясувати:

Чому виник дефіцит мікросхем?

Попит перевищив пропозицію

Попит перевищив пропозицію

Ознаки нестачі мікросхем з’явилися ще в 2020 році. На період дії карантинних обмежень заводи з виробництва чіпів істотно скоротили виробництво нових компонентів, а коли попит відновився, запаси вже були вичерпані, що обумовило найбільший дефіцит мікросхем за всю історію цієї галузі.

Мікросхеми почали активно використовувати для смартфонів і ноутбуків в I і II кварталі 2020 року, а в III кварталі, коли автомобільна промисловість розпочала відновлення після коронавірусної кризи, стався колапс. Представники автомобільної промисловості викупили більшість мікросхем. Наприклад, для виробництва одного нового автомобіля потрібно близько 100 чіпів.

Через нестачу запчастин навіть компанії Apple довелося на певний час відкласти випуск нових моделей iPhone. Адже всім відомо, що яблучна корпорація не виробляє запчастини для своїх гаджетів. Завдяки власному виробництву мікросхем, у дещо кращому становищі опинився Samsung.

На початок 2021 року дефіцит мікросхем на ринку становив близько 30%.

Штучний дефіцит

Штучний дефіцит на мікросхеми

Багато виробників техніки звинувачують Південну Корею і Тайвань у змові з метою монополізації ринку і штучно завищених цінах на мікросхеми. Чи так це насправді?

Так! Ці дві країни справді є монополістами з виробництва мікросхем. У 2020 році, коли зріс попит на комунікаційну техніку, вони створили штучний дефіцит.

У докарантинні часи завантаженість заводів становила близько 50 – 75%. Неповне навантаження ліній передбачалося для того, щоб мати можливість вчасно реагувати на зміну попиту і за необхідності виготовляти більше мікросхем.

Попит на ноутбуки і смартфони зріс на 25 – 30% і, здавалося б, заводи могли повністю покрити потребу у чіпах. Але ж ні! Вони призупинили виробництво мікросхем для автомобілів і почали виготовляти лише запчастини для електроніки. Це створило дефіцит і стимулювало захмарну ціну на їхню продукцію для автомобільної промисловості.

До речі, чистий прибуток компаній-виробників мікросхем в період з 2020 по 2021 зріс на 19%. Випадковість? Не думаємо!

Політичний конфлікт між Гонконгом і КНР

Гонконг и КНР

Не таємниця, що всі копії запчастин для смартфонів, ноутбуків та іншої техніки виготовляють у Китаї. Це невеликі виробництва, які по суті не виробляють запчастини, а склеюють і складають повноцінну запчастину з безлічі дрібних компонентів.

Компоненти для виробництва постачають з різних країн і регіонів Китаю, зокрема і з Гонконгу. Сьогодні назагал відомо, що між КНР і Гонконгом існує доволі напружена політична ситуація. На митницях відбуваються додаткові перевірки, ретельно перевіряється кожна сумка і папірець, та ще й коронавірус додав карантинні обмеження. Всі ці фактори також вплинули на ринок запчастин.

У старі добрі часи мікросхеми, які виготовляли на Тайвані, пливли корабликом в Гонконг, де на них вже чекали бабусі з картатими сумками, щоб доставити їх в Шеньчжень.

Враховуючи всі перелічені події, сьогодні доставки мікросхем з Гонконгу до Китаю фактично призупинені. Таким чином, ті, хто виготовляв копії запчастин, також залишилися без сировини, а на ринку виник величезний дефіцит запчастин як для смартфонів, так і для іншої техніки.

Коли стабілізується ситуація, і закінчитися дефіцит?

Нестача інвестицій

Нестача інвестицій на ринку мікросхем

Генеральний директор компанії TSMC, яка сьогодні є лідером на ринку виробництва мікросхем, стверджує, що галузь давно відчуває потребу в інвестиціях.

Виробництво чіпів дуже дорогий процес. Серед розробників і виробників мікроелектроніки побутує приказка: «Це вам не ракети будувати, все значно складніше!».

Сьогодні у найсучасніших пристроях використовуються мікросхеми розміром до 5 нанометрів. Лише порівняйте – товщина людської волосини дорівнює 100 000 нанометрів. Всередині кожна мікросхема складається з десятка, а то й сотні шарів матеріалу, при цьому деякі з них товщиною в один атом. Для людського ока і мозку це складно навіть уявити.

Фабрики з виробництва мікросхем – найчистіші місця на Землі. Приміщення, де безпосередньо виготовляють чіпи, в сотні разів чистіші за нейрохірургічні операційні, вони стерильні. У повітрі немає жодної пилинки, оскільки навіть одна пилинка може зіпсувати цілу партію мікросхем і призвести до мільйонних збитків. Саме це – основна причина того, чому нашвидкуруч побудувати завод з виробництва мікросхем просто не вийде.

Американці зводять нові заводи

Американці зводять нові заводи

Нещодавно стало відомо, що криза на ринку мікросхем змусила американців замислитись над будівництвом заводів безпосередньо на території США.

Займатиметься будівництвом компанія TSMC. Вони вже придбали землю і все необхідне обладнання для будівництва 6 нових заводів. На існуючі заводи вже наймають та навчають працівників, які працюватимуть на нових заводах. За попередніми розрахунками, перші лінії з виробництва мікросхем запрацюють лише у 2024 році, проте навіть їхній запуск не зможе швидко вплинути або усунути дефіцит.

Коли закінчиться дефіцит мікросхем?

Коли закінчиться дефіцит мікросхем

Зараз ніхто не може дати точну відповідь на це питання, адже ринок лише починає відновлюватися. Тим часом медичні експерти вже попереджають про можливість появи нових штамів коронавірусу й інших захворювань. Яким чином це все вплине на ринок, нікому невідомо. Але навіть якщо хвороби відступлять і світ повернеться до попереднього стану, для скорочення дефіциту компаніям-виробникам однаково знадобиться принаймні рік, а це означає, що до 2022, а то й 2023 року очікувати стабільності на ринку мікросхем не варто.

Як це вплине на кінцевого споживача? Все просто: ціни як на запчастини, так і на готові електронні пристрої, на жаль, продовжуватимуть зростати.

І не таке пережили, як кажуть! Головне, щоб всі залишилися живими і здоровими, а знайти і купити потрібну запчастину або мікросхему вам завжди допоможе інтернет-магазин ВСІ ЗАПЧАСТИНИ.

Копіювання матеріалів з сайту all-spares.ua дозволяється тільки за умови вказівки авторства і розміщення зворотнього текстового посилання на кожен скопійований контент.
Увійти в чат
Онлайн чат Офлайн
uk
Українська Русский
Увійти в чат
Онлайн чат Офлайн
Чат з продажів
 Онлайн чат не у мережі
Контакти
Телефон:
Замовити зворотний дзвінок
Email:
Порівняти
Не обрано товарів для порівняння
Чат з продажів
Контакти
Порівняти