Безпровідна зарядка - варто чи ні?
Подобається нам це чи ні, та заряджати смартфони доводиться часто. Що й казати, практично кожного дня. Розряджений акумулятор перетворив нас на заручників електромереж. Доки одні вчені намагаються винайти «вічну» батарейку, інші придумують, як швидше та зручніше зарядити пристрій.
Ми давно звикли до проводів від мережевих зарядок, які постійно плутаються та стирчать. Якщо ви розмовляєте по телефону часто та довго, тоді напевне знаєте, як набридає оте постійне підзаряджання. Середньостатистичний смартфон в умовах щоденного використання може працювати без підзарядки 3-4 години. Та коли потрібно постійно перебувати на зв’язку, доведеться підзаряджати смартфон мінімум один раз на день.
Через декілька тижнів постійних підзарядок в смартфоні просто зламається конектор зарядки. Здавалося б, дрібничка, проте в певних моделях смартфонів вартість конектора та його заміна можуть вдарити по кишені.
Щоб хоч якось урізноманітнити та спростити процес зарядки, розробники запропонували безпровідний зарядний пристрій (трансмітер).
Як працює безпровідна зарядка?
За основу роботи безпровідної зарядки взяли принцип дії індукційних котушок. Одна котушка розташована в смартфоні, інша – в панелі зарядки. Коли ви вмикаєте зарядний пристрій в електромережу, в котушці утворюється магнітне поле, перпендикулярне виткам котушки. Якщо в радіусі його дії покласти смартфон з котушкою, то в ній з'явиться напруга. В смартфоні знаходиться ресівер бездротової зарядки, який проводить електричний струм до батареї. Пам'ятайте, що котушки не повинні доторкатися одна до одної. За цим простим принципом працюють всі зарядні пристрої, які виготовлено за стандартом Qi.
Стандарт Qi (Ци) отримав свою назву від одного з термінів східної філософії, який означає життєву силу, потік енергії та матеріальну енергію. Є три види Qi - від 0 до 5 Вт, до 120 Вт і до 1 кВт. Зараз виготовляють зарядки лише з низькою потужністю. Великі котушки для зарядних пристроїв для смартфонів чи планшетів не використовують через їхній розмір. Зверніть увагу, що для планшета і смартфона знадобляться різні зарядки. Для смартфона використовують зарядний пристрій з силою струму 1 А, а для планшета необхідно 2 А.
За допомогою 120-ватного стандарту Qi можна було б зарядити, наприклад, ноутбук. Проте поки активна робота зі створення такої зарядки не ведеться. У 2015 році вже представили розробку безпровідної зарядки на 1 кВт. З її допомогою можна буде заряджати прилади з високим енергоспоживанням, наприклад, кухонну техніку.
Сучасні трансмітери вміють розпізнавати, чи знаходиться поблизу ресівер. Якщо поблизу зарядки з'являється смартфон, пристрій автоматично переходить в активний режим. Коли акумулятор повністю заряджений, зарядка переходить у фоновий режим. Бездротові зарядні пристрої з впевненістю можна назвати енергоефективними.
Чимало брендів вже представили смартфони з бездротовою зарядкою, наприклад, Samsung, Sony, Nokia, HTC, LG, Asus, Qualcomm, T-Mobile, Sprint та Verizon. На жаль, зараз немає можливості перейти на бездротову зарядку у старих моделях смартфонів. Якщо ви хочете використовувати цей тип зарядки, потрібно відразу вибирати смартфон, який підтримує цю функцію.
Переваги
В порівнянні з мережевим зарядним пристроєм Qi-зарядка має декілька важливих переваг:
- можливість заряджати пристрій без заплутаних кабелів;
- безпровідна зарядка продовжує життя microUSB-роз'єма;
- найкраще підходить для постійної підзарядки пристрою;
- енергозберігаюча.
Недоліки
У Qi-зарядки також є певні недоліки:
- безпровідна зарядка (трансмітер) дорожча за звичайну мережеву зарядку;
- маленький радіус дії. Пристрій заряджається лише за умови прямого контакту з зарядкою;
- тривалий процес зарядки. Трансмітер заряджає пристрій на 30% повільніше, аніж звичайна мережева зарядка.
Робота над удосконаленням безпровідної зарядки просто кипить. Розробники планують використовувати можливості магнітно-резонансної системи у великих масштабах.
Apple вже запатентувала зарядку, яка заряджає пристрої на відстані до одного метра.
Компанія Intel працює над технологією інтегрованих магнітних пристроїв, які будуть міститися, наприклад, в ноутбуці і заряджати прилеглі смартфони та периферійні пристрої.
У 2015 році компанія IKEA представила меблі з вбудованими безпровідними зарядками.
Після вдосконалення, безпровідну зарядку можна буде використовувати практично всюди. Встановити ці зарядки планують у всіх аеропортах, вокзалах і мережах ресторанів.
Безпека
Потенційних користувачів цікавить питання: як ці зарядні пристрої впливають на здоров'я людини? Та ніяк.
Магнітне випромінювання трансмітера не іонізує. Воно чимось схоже на радіосигнал, сигнал мобільного зв'язку або Wi-Fi. Два останніх варіанти є безперервними сигналами і справді можуть негативно позначатися на здоров'ї людини і навколишньому середовищі. Наприклад, кілька років тому вчені провели дослідження, яке довело, що електромагнітні хвилі спричиняють зміни на клітинному рівні.
Існуючі 5-ватні безпровідні зарядки не можуть зашкодити здоров'ю, адже у них маленький радіус дії. Електромагнітне випромінювання з'являється, лише коли смартфон / планшет знаходиться безпосередньо біля трансмітера. Коли пристрій повністю заряджений, трансмітер автоматично вимикається.
Головною причиною відсутності бездротових зарядок для ноутбуків є потреба використовувати 120-ватну зарядку. Ця зарядка дійсно може негативно вплинути на здоров'я людини. Тому поки їхнє не повномасштабне промислове виробництво не заплановане.
Черговим доказом безпеки бездротових зарядок є їхнє тривале використання в електричних бритвах і зубних щітках.
На жаль, не всі смартфони підтримують цей тип зарядки. Проте майбутнє зарядних пристроїв — за бездротовими зарядками. Звичайно, поки назвати їх абсолютно бездротовими не можна, оскільки в будь-якому випадку трансмітер під’єднується до електромережі за допомогою кабелю.
Сучасні Qi-зарядки не можна назвати ідеальними. Спеціалісти безперервно працюють над їх вдосконаленням. Та, на жаль, поки невідомо, коли з'явиться ідеальна безпровідна зарядка.
Якщо ви багато розмовляєте по телефону і вам часто доводиться заряджати смартфон або планшет, тоді вашим найкращим помічником стане бездротова зарядка.
Підібрати і купити бездротову зарядку за оптимальною ціною можна на нашому сайті в розділі Безпровідні зарядні пристрої. Заряджайте ваш смартфон і планшет із задоволенням.
Наталія Зінько