CCD-матриця - корисні поради
У сучасному світі усе рухається дуже швидко, дні пролітають майже непомітно, і нам інколи хочеться хоча б якось зупинити час і закарбувати якийсь особливий для нас момент чи подію.
Більшість з нас ще пам’ятає ті часи, коли доводилось бігати до магазину, купувати плівку та слідкувати за тим, щоб кожен кадр використовувався з користю. Але часи змінились, і тепер практично ніхто не користується аналоговими фотоапаратами. Так що ж трапилось, і чому тепер ніхто не шукає у магазинах плівку та не економить кадри? Відповідь дуже проста – з’явилась матриця та цифровий фотоапарат. На зміну старій добрій плівці технічний прогрес приніс нам нову матрицю, що відкриває перед нами безліч можливостей. З появою CCD-матриці на ринку також з’явилось нове поняття – цифрова фото– та відеотехніка.
Що таке CCD-матриця?
CCD-матриця також відома під назвою ПЗЗ-матриця, що у перекладі з англійської Charge-Coupled Device означає прилад із зарядовим зв’язком. Для чого ж служить нам даний прилад?
Раніше роль матриці виконувала фотоплівка, маючи певну світлочутливість, обмежену кількість кадрів, а також потребуючи спеціальної хімічної обробки для отримання зображення, вона просто змусила придумати собі заміну.
У всіх фотокамерах, фотоапарат це чи смартфон, тепер присутня матриця. Ця деталь стала незамінною частиною пристрою для фото та відеозйомки. Якщо говорити людською мовою, то матрицю можна описати як приймач світла, яке перетворює світло в електричний сигнал. ПЗЗ сенсор містить мільйони резисторів, що знаходяться на матриці. Саме вони, також відомі усім під назвою пікселі, відповідають за розширення та якість зображення. Чим більше так званих пікселів, тим краща картинка.
Принцип роботи доволі простий: світло попадає на поверхню фотодіодів та перетворюється в електричний заряд. Чим яскравіше світло, тим вищий заряд. Для отримання кольорового зображення також знадобляться кольорові світлофільтри червоного, синього та зеленого кольору.
Перед матрицею стоїть декілька дуже важливих задач, без яких камера просто не працюватиме. Пристрій повинен забезпечувати хорошу світлочутливість, високий рівень заповнення пікселів та низьку кількість шумів. Але на жаль, ніщо в цьому світі не вічне, і ця проблема теж стосується матриці.
Як і всі механічні пристрої, матриця рано чи пізно може вийти з ладу. Як же визначити, що саме матриця стала причиною поломки вашої фотокамери?
Коли матриця виходить з ладу, перед вами виникає така картина:
- замість чіткого зображення ви отримуєте розмиту картину;
- з’являються нерівні лінії;
- замість очікуваного фото з’являється розмите зображення рожевого кольору;
- фото стає матовим;
- зображення на дисплеї відсутнє – чорний екран.
Звісно ж, такі ознаки можуть видавати і інші поломані деталі пристрою, тому ми завжди рекомендуємо звернутись до спеціаліста у сервісний центр для точнішого визначення проблеми.
Якщо ж ви все-таки зважились на експеримент над своїм фотоапаратом і хочете відчути себе у ролі майстра, ми дамо вам декілька корисних порад.
Всю роботу по ремонту цифрової техніки рекомендується проводити в рукавичках. Як би ви добре не вимили руки, все одно на них залишиться волога, жири та пил. Щоб не залишити відбитків пальців після ремонту, використовуйте рукавички.
Використовуйте спеціальні інструменти для розбирання цифрової техніки, таким чином ви зможете уникнути зайвих подряпин і труднощів під час розбирання та збирання приладу.
Якщо потрібно замінити чіп на матриці, то тут вже так просто розібрати, вставити новий чіп та зібрати все назад не вдасться. Вам знадобляться певні навики паяння. При заміні чіпа матриці вам потрібно запаяти вузли, і саме в цей момент існує висока ймовірність перегріти матрицю. Якщо матриця перегріється, то на поверхню світлочутливого шару випаде конденсат, а це призведе до дефекту зображення, картинка втратить різкість.
Найкраще ставити матрицю з допомогою паяльника. Щоб не перегріти матрицю і запаяти усі виводи без замикання, знадобиться багато зусиль, а також досить гостро відточене жало. Паяння виводу доріжки можна проводити в місці, де у керамічного корпусу знаходиться виріз для металізації.
Якщо ви вирішили паяти матрицю феном, пам’ятайте, що паяти потрібно при мінімальній температурі, при якій вдалось зняти стару матрицю. Бажаний нижній підігрів, але він також не врятує від випадання конденсату. Процес вистигання має проходити повільно, дмухати на матрицю не можна. Перед паянням феном не забудьте зняти захисну плівку, оскільки вона не витримує високих температур і просто пригорить до скла.
Як не крути, а випадає конденсат дуже часто. Якщо не вдалось уникнути такої неприємності, можете скористатись іншим радикальним способом усунення вологи. Відколіть скальпелем або іншим гострим предметом один із кутів захисного скла матриці, так щоб з’явився мікроскопічний отвір. Зверніть увагу на осколки, якщо вони потраплять всередину матриці, їх вже звідти не витягнути. Після таких маніпуляцій матриця вже негерметична, і для видалення конденсату вам потрібно нагріти її до температури приблизно 150-200 градусів та дати повільно вистигнути.
Але якщо вам дуже дорогий ваш фотоапарат, радимо звернутись до сервісного центру та довірити його професіоналам. Тільки у сервісному центрі зможуть знайти поломку та визначити її причину, а також зможуть її усунути, не спричинивши додаткової шкоди.
Якщо ж ваша матриця зламалась і не підлягає ремонту, магазин ВСІ ЗАПЧАСТИНИ спішає вам на допомогу. У нас ви завжди знайдете широкий вибір ПЗЗ-матриць, і навіть якщо потрібної моделі на сайті не буде, ви зможете замовити її, попередньо зв’язавшись з нашим менеджером.
Наталія Зінько