Чим більше мегапікселів, тим якіснішою буде світлина? Чи правда це?
Сучасні смартфони доволі часто виконують роль альтернативного фотоапарата. Готуючись купити новий девайс, потенційний покупець чимало часу витрачає на вибір камери. Існує думка, що якість фото залежить від кількості мегапікселів (Мп). Можливо, ми когось зараз засмутимо, але це не так.
Щоб дізнатися, які характеристики камери насправді впливають на її роботу та якість фотографії, пропонуємо з ними ознайомитись.
Головні характеристики камери
Діафрагма
Якщо ви надумали купити новий смартфон, вибирайте камеру з найнижчим показником діафрагмового числа.
Діафрагма об'єктива – це отвір, через який потрапляє світло до сенсора. Діафрагма позначається маленькою латинською літерою f. Чим менше число діафрагми, тим більший отвір об'єктива, відповідно, тим більше світла проходить крізь нього. Наприклад, якщо камера має діафрагму f/5.6, то вона захоплює менше світла, ніж камера з діафрагмою f/2.0. Тому при поганому освітленні кращий результат буде у камери з маленьким діафрагмовим числом. Число f, яке вказують в характеристиках, є максимальним значенням діафрагми.
Фокусна відстань
Фокусною відстанню (ФВ) називають відстань від оптичного центру об'єктива до центру матриці фотоапарата. У випадку з камерами в смартфонах це означає відстань до матриці зображення.
Під час масштабування змінюється оптичний центр зум-об'єктива, таким чином змінюється значення фокусної відстані. Значення ФВ є важливим, оскільки дає нам інформацію про доступний кут для зйомки.
Еквівалентна фокусна відстань – це умовна характеристика, яка інформує про кут огляду, тобто розповідає нам про ширину огляду об'єктива.
У фотографів заведено оцінювати кут огляду, опираючись на величину фокусної відстані. Щоб дізнатися ФВ, звертайте увагу на еквівалентну фокусну відстань об'єктива, яка враховує розмір сенсора та відображає його в еквіваленті 35 мм.
Наприклад, в iPhone 6 та iPhone 6 Plus кути огляду ширші, ніж в Galaxy S5, оскільки 29 мм відповідає 73,4°, а 31 мм – 69,8°.
Часто виробники встановлюють у фронтальну камеру об'єктив з меншою фокусною відстанню, ніж в основній камері. Це робиться для того, щоб покращити якість зображення під час відеодзвінків, а також зменшити геометричні аберації.
Аби дізнатися, який зум стоїть у вашій камері, потрібно поділити максимальну фокусну відстань на найкоротшу, наприклад, 240÷24. В цьому випадку камера має 10-кратний зум.
Розмір сенсора (матриці)
Розмір сенсора відіграє важливу роль для роботи та результатів фотокамери. Це саме той випадок, коли розмір має значення. Вважається, що чим більша матриця, тим вища якість зображення. Найважливішою специфікацією сенсора вважається розмір пікселів.
Вимірюються пікселі в мікрометрах (мкм) або мікронах (μ). Сьогодні цю характеристику вказують практично всі виробники. Адже тепер покупці знають, що вона важлива, і звертають на неї увагу. Розмір пікселя безпосередньо впливає на якість зображення в різних умовах навколишнього середовища, в тому числі і за поганої освітленості.
Співвідношення розміру пікселя та його здатності збирати світло прямо пропорційне. Чим більший розмір пікселя (фотодіод, світлосила пікселів), тим більше світла він збирає.
Усі смартфони мають приблизно однаковий розмір матриці, за винятком камерофонів. Кожен елемент відповідає за одну точку на знімку. Сучасні матриці складаються з мільйонів пікселів. Наприклад, є камери, що знімають з максимальною роздільною здатністю 3888 на 2592 пікселів. Помножте ці два числа, і ви отримаєте кількість точок, яка приблизно дорівнюватиме 10 мільйонам. А в технічних характеристиках вашої камери буде вказано роздільну здатність в 10 Мп.
Виробники часто зловживають цим параметром та зазначають завищену цифру, щоб збільшити вартість товару.
Донедавна кількість мегапікселів дійсно відігравала важливу роль. Кілька років тому роздільна здатність в камері телефона була такою маленькою (0,3 Мп), що зроблені такою камерою світлини зовсім не надавалися до друку.
Сьогодні вже зустрічаються навіть 40-мегапіксельні камери, проте це лише маркетинговий хід для тих, хто не тямить в технічних характеристиках камери. Якщо в специфікаціях камери зазначено велику кількість мегапікселів, в такому випадку не забудьте перевірити фізичні розміри матриці. Адже виробники часто забувають їх вказати. Справа в тім, що чим більше пікселів розташовано на матриці, тим вони менші за розміром. Отже, така матриця збирає менше світла, в результаті чого підвищується кількість «цифрового шуму» на світлині. Наприклад, камера з роздільною здатністю 12 Мп і матрицею 4/3" буде робити значно якісніші фото, аніж пристрій з камерою в 40 Мп та матрицею 2/3". Розміри сенсора позначаються в дюймах, наприклад, 1/2.3" (6,17 × 4,55 мм), 4/3" (17,30 × 13,00 мм).
Якщо виробник не вказав характеристик матриці, ви можете знайти в специфікаціях модель модуля камери і вже за модулем дізнатися всю потрібну інформацію.
Стабілізація зображення
Найчастіше ми фотографуємо за допомогою смартфона, тримаючи його в руках. В умовах достатнього освітлення, камера встановлює короткий час витримки. Якщо ви дещо змістите пристрій, наприклад, якщо у вас здригнеться рука, то на якість світлини це не вплине. А ось в темному приміщенні або ввечері на вулиці найменше зміщення пристрою може спричинити спотворення фотографії. Справа в тім, що в умовах з недостатнім освітленням камера сповільнює швидкість затвора та автоматично перемикається на низьку швидкість витримки, щоб компенсувати брак світла.
Позбутися цієї проблеми в усіх сучасних камерах допомагає стабілізація зображення.
Стабілізація зображення – це одна з найважливіших характеристик сучасних телефонних камер. Існує 2 види стабілізації: цифрова та оптична.
За допомогою оптичної стабілізації фотокамера фіксує картинку під час руху. Принцип дії оптичної стабілізації полягає в зміщенні елементів об'єктива в протилежну до напрямку руху сторону. Таке збалансування допомагає зробити зображення більш чітким.
Щоб компенсувати зміщення під час руху, цифрова стабілізація, використовує налаштування програмного забезпечення в режимі реального часу. Фото та відео записуються на всю поверхню матриці, а вільне місце використовується для переміщення зображення та компенсації руху. Для роботи із світлинами краще обрати камеру з оптичною стабілізацією зображення, оскільки вона ефективніша та не змінює роздільну здатність кадру. Якщо ж ви шукаєте смартфон для зйомки відеороликів, тоді обирайте пристрій з цифровою стабілізацією.
Спалах
«Спалах – це не характеристика!» – скажете ви. Але забувати про нього також не варто, адже за тьмяного освітлення він, як ніщо інше, допоможе зробити високоякісну фотографію.
У всіх сучасних смартфонах використовують два види вмонтованих спалахів:
- ксеноновий – світить яскраво, кольори на фото виходять натуральними. Проте такий спалах не можна використовувати для постійного підсвічування, окрім того, в нього висока собівартість та невідповідні для смартфонів габарити. Сьогодні ксеноновий спалах у смартфонах практично не використовують;
- світлодіодний – відзначається своєю енергоефективністю та високою інтенсивністю випромінювання. Головною перевагою світлодіодного спалаху є можливість його використання в ролі ліхтарика, чого ніяк не вдасться зробити з ксеноновим спалахом.
У дорогих моделях смартфонів виробники можуть встановлювати відразу два спалахи – світлодіодний та ксеноновий. Вибір спалаху вже буде залежати від уподобань користувача та умов зйомки.
У цій статті ми розповіли про головні характеристики камери в смартфоні. Тепер ви знаєте, на які конкретні параметри камери потрібно звертати увагу, обираючи новий смартфон.
Якщо у вас вже є улюблений девайс, але з якихось причин в ньому не працює камера, не переживайте, а завітайте на наш сайт. Вас приємно потішать доступні ціни на широкий асортимент камер для смартфонів від інтернет-магазину ВСІ ЗАПЧАСТИНИ.