Процесор в мобільному телефоні. Характеристики та їх значення
Індустрія засобів комунікації щодня прогресує, і користувачі регулярно отримують нові, сучасні та потужні пристрої. Усі виробники розумних телефоні прагнуть зробити свій продукт особливим та незамінним. Тому на сьогоднішній день велика увага сконцентрована на розробці та виготовленні процесорів для смартфонів.
Мабуть, у багатьох прихильників смартфонів виникало запитання, що таке процесор і які його основні функції? Без сумніву потенційному покупцю цікаво, що означають всі ці цифри та букви в назві чіпа.
Тому пропонуємо познайомитися ближче з поняттям «процесор для смартфону».
Процесор в смартфоні — це найскладніша деталь, і відповідає вона за всі обчислювальні процеси, що відбуваються в телефоні. Говорити, що в мобільному телефоні використовується процесор є не зовсім правильно, адже процесор як такий не використовується. Процесор разом з іншими компонентами становлять SoC (System on a chip – система на кристалі), а це означає, що на одній мікросхемі фактично працює комп’ютер з процесором, графічним прискорювачем та іншими компонентами.
Якщо мова йде про процесор, то для початку потрібно познайомитися з терміном «архітектура процесора». Сучасні смартфони використовують чіпи на архітектурі ARM, розробкою яких займається компанія ARM Limited. Можна сказати, що архітектура — це певний набір властивостей та якостей, які притаманні цілій серії процесорів. Компанії Qualcomm, Nvidia, Samsung, MediaTek, Apple та інші, які займаються виробництвом процесорів, патентують технологію в ARM і згодом продають вже готові чіпи виробникам смартфонів або ж використовують їх для власних пристроїв. Виробники чіпів патентують у ARM окремі ядра, набори інструкцій і додаткові технології. Компанія ARM Limited не виробляє процесори, а лише продає ліцензії на свої розробки та технології.
Зараз давайте розглянемо такі поняття, як ядро та тактова частота. Вони завжди зустрічаються в оглядах, статтях про смартфони та телефони, коли йдеться про процесор.
Ядро
Отже, що таке ядро? Ядро – це елемент чіпа, який визначає продуктивність, енергоспоживання та тактову частоту процесора. Часто ми зустрічаємо поняття двоядерний або чотириядерний процесор. З’ясуймо, що ж це означає.
Двоядерний або чотириядерний процесор - в чому різниця?
Зазвичай покупці думають, що двоядерний процесор вдвічі потужніший, ніж одноядерний, а чотириядерний, відповідно, в чотири рази. А тепер ми розповімо вам правду. Здавалося б цілком логічно, що перехід з одного ядра до двох, а з двох до чотирьох збільшує продуктивність, але насправді не завжди ця потужність зростає в два чи в чотири рази. Збільшення кількості ядер дозволяє прискорити роботу пристрою за рахунок перерозподілу виконання процесів. Але більшість сучасних додатків є однопотоковими, тому одночасно можуть використовувати лише одне або два ядра. Виникає запитання, для чого тоді чотириядерний процесор? Загалом, багатоядерність застосовується для потужних ігор та додатків для редагування мультимедійних файлів. Тобто, якщо ви збираєтеся використовувати смартфон для ігор (тривимірні ігри) або зйомки відео в форматі Full HD, тоді потрібно купувати апарат з чотириядерним процесором. Якщо ж програма сама по собі не підтримує багатоядерності і не потребує великих ресурсів, то неактивні ядра автоматично відключаються для економії заряду батареї. Часто для звичайних завдань використовується п'яте ядро-компаньйон, наприклад, для роботи пристрою в режимі «сну» або для перевірки пошти.
Якщо вам необхідний звичайний смартфон для спілкування, інтернет-серфінгу, перевірки пошти або для того, щоб бути в курсі всіх останніх новин, то вам цілком підійде двоядерний процесор. А навіщо платити більше? Адже кількість ядер прямо впливає на ціну пристрою.
Тактова частота
Наступний термін, з яким нам доведеться познайомитися - це тактова частота. Тактова частота - це характеристика процесора, яка показує, скільки тактів може здійснити процесор за одиницю часу (одну секунду). Наприклад, якщо в характеристиках пристрою вказано частоту 1,7 ГГц - це означає, що за 1 секунду його процесор здійснить 1700000000 (1 мільярд 700 мільйонів) тактів.
Залежно від операції, а також типу чіпа, кількість тактів, що витрачається на виконання одного завдання, може відрізнятися. Чим вища тактова частота, тим вища швидкість роботи. Особливо ця різниця відчувається, якщо порівнювати однакові ядра, що працюють на різних частотах.
Іноді виробник обмежує тактову частоту з метою зменшення енергоспоживання, оскільки чим вища швидкість процесора, тим більше енергії він затрачає.
А тепер ще раз повернемося до багатоядерності. Збільшення тактової частоти (МГц, ГГц) може збільшити вироблення тепла, а це негативно впливає як на смартфон, так і на користувача. Тому багатоядерна технологія використовується як ще один метод для підвищення продуктивності роботи смартфону, при цьому не нагріваючи його у вашій кишені.
Продуктивність збільшується, дозволяючи додаткам працювати одночасно на декількох ядрах. Але є одна умова: додатки повинні бути останнього покоління. Також така можливість дозволяє економити витрати заряду батареї.
Кеш процесора
Ще одна важлива характеристика процесора, яку продавці смартфонів часто замовчують - це кеш процесора.
Кеш – це пам'ять, що призначена для тимчасового зберігання даних та працює на частоті процесора. Кеш використовується для того, щоб зменшити час доступу процесора до повільної оперативної пам'яті. Він зберігає копії частини даних оперативної пам’яті. Час доступу зменшується за рахунок того, що більшість даних, які потребує процесор, опиняються в кеші, і кількість звернень до оперативної пам'яті зменшується. Чим більший об’єм кешу, тим більшу частину необхідних програмі даних він може в собі містити, тим рідше будуть відбуватися запити до оперативної пам'яті, і загальна швидкість системи буде вищою.
Особливо актуальне питання кешу в сучасних системах, де різниця між швидкістю роботи процесора та швидкістю роботи оперативної пам'яті досить велика.
Звичайно, виникає запитання, чому ж про цю характеристику воліють мовчати продавці? Все дуже просто. Наведемо приклад. Припустимо, що є два усім відомих процесори (умовно A і B) з абсолютно однаковою кількістю ядер та тактовою частотою, але чомусь А працює набагато швидше, ніж В. Пояснити це дуже просто: у процесора А кеш більший, отже, і сам процесор працює швидше.
Особливо різниця в об’ємі кешу відчувається між китайськими та брендовими телефонами. Здавалося б, усі цифри в характеристиках одинакові, а от ціни на пристрої відрізняються. І ось тут покупці вирішують заощадити з думкою «а навіщо платити більше, якщо немає ніякої різниці?» Але, як бачимо, різниця є, і вона суттєва. От тільки продавці про неї не говорять і продають китайські телефони за завищеними цінами.
Ось так коротко ми розібралися з головними характеристиками CPU для мобільного телефону. Кожен день ми чуємо про нові розробки та проекти. Ходили чутки навіть про восьмиядерний процесор. Але на сьогоднішній день найпопулярнішими залишаються гаджети з чотириядерними процесорами. Ну що ж, час покаже, який чіп зарекомендує себе краще.
Магазин запчастин для електроніки ВСІ ЗАПЧАСТИНИ продовжує стежити за подіями в світі комунікаційних технологій та звертає вашу увагу, що всі запчастини для новинок ви завжди зможете замовити та купити на нашому сайті за найкращими цінами.